Matryca, czyli ekran laptopa, jest dość delikatną strukturą, którą dość łatwo jest uszkodzić. Już większy nacisk, na przykład naciśnięcie pięścią na zamkniętego laptopa lub usiądnięcie na torbie podróżnej, w której schowany jest komputer (mieliśmy już taki przypadek w swoim serwisie), może spowodować, że matryca pęknie i przestanie wyświetlać obraz na całej powierzchni ekranu albo na jego części.

W takich sytuacjach matryca nadaje się już tylko do wymiany. Skonstruowana jest w taki sposób, że uszkodzonej mechanicznie nie da się już naprawić.

W naszym serwisie w Warszawie wymieniamy matryce komputerów wszystkich znanych producentów. Ich listę zobaczysz po prawej stronie. Koszt wymiany matrycy uzależniony jest od jej ceny. Te mogą być różne w zależności modelu laptopa i dostępności części zamiennych, jednak generalnie zamykają się one w kwocie 300-400 zł. Czas trwania naprawy to około 2-3 godziny, możliwe jest również wymiana matrycy “od ręki”.

Wymiana matrycy w laptopie jest zawsze niezbędna. Niektóre problemy z ekranem w laptopie i z wyświetlaniem się obrazu na nim nie muszą być związane z mechanicznym uszkodzeniem matrycy.

Może się okazać, że uszkodzona jest elektronika ekranu: na przykład taśmy przyłączeniowe. Może się to objawiać smugami na wyświetlaczu lub przyciemnionym obrazem. Wtedy nasz serwis zdiagnozuje ten problem i naprawi usterkę bez wymieniania matrycy.