Problem z uruchomieniem laptopa jest jedną z najczęściej spotykanych awarii komputerów. Bywa powodowany wieloma czynnikami, co sprawia, że prawie każdy użytkownik notebooka miał z nim do czynienia. Najczęściej przyczyny są błahe (można sobie z nimi poradzić w kilka minut), ale czasami wymaga to profesjonalnej diagnostyki w serwisie i naprawy laptopa. Oto kilka porad jak naprawić laptopa, który nie chce się włączyć.

Laptop nie chce się włączyć – co robić?

Pierwszą rzeczą, którą powinno się sprawdzić, jest zasilanie. Laptop nie uruchamia się najczęściej z powodu braku prądu lub wyładowanej baterii. Przyczyną może być również przegrzanie komputera.

Awaria zasilania w komputerze może mieć wiele przyczyn. Gdy laptop nie włącza się i diody się nie świecą, warto zacząć od sprawdzenia zasilacza i gniazda zasilania w laptopie. Uszkodzony kabel, rozłączone wtyki lub źle włożona wtyczka do gniazdka to jedne z najczęstszych przyczyn tego, że laptop nie chce się ładować. Wystarczy je poprawić, a wszystko wróci do normy. Sygnałem, że problem został rozwiązany jest zaświecona dioda ładowania baterii na obudowie komputera. Wystarczy odczekać chwilę i można uruchomić sprzęt.

Na martwą baterię wskazuje również to, że laptop nie chce się włączyć, ale miga dioda. W ten sposób wiele komputerów sygnalizuje całkowicie rozładowaną baterię. Jeżeli podłączenie zasilacza nic nie zmienia, wówczas warto sprawdzić sam zasilacz. Mógł zostać uszkodzony przez przepięcie w sieci lub jeden z kabli nie działa prawidłowo. Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się gniazdu ładowania (tu najczęściej trafiają się mechaniczne uszkodzenia, np. wyłamanie, wyrwanie z obudowy przez przypadkowe szarpnięcie kabla zasilającego). Jeżeli laptop nie reaguje na przycisk POWER problemem może być też uszkodzona bateria, która się nie ładuje. Wtedy zazwyczaj konieczna jest wymiana na nową.

Komputer się grzeje i wyłącza

Nieco inaczej postępuje się w przypadku przegrzania się laptopa. Jeżeli komputer nagle sam się wyłączył podczas grania (lub innej, równie obciążającej go pracy), a obudowa jest rozgrzana to znak, że podzespoły nie pracują w optymalnej temperaturze. Zazwyczaj nie da się go włączyć – nie reaguje na przycisk POWER. Trzeba poczekać aż wszystko ostygnie, by znów dało się uruchomić laptopa. Niestety, wysoka temperatura często prowadzi do uszkodzenia elektroniki, więc po awaryjnym wyłączeniu laptop może się już nie uruchomić.

Skoki temperatury mogą być spowodowane niewłaściwie działającymi elementami układu chłodzenia komputera, m.in. uszkodzonym lub zanieczyszczonym wiatrakiem, radiatorem lub brakiem pasty termoprzewodzącej. Taki sprzęt wymaga natychmiastowego czyszczenia. Laptopa trzeba oddać do serwisu, gdzie zostanie dokładnie odkurzony, bo korzystanie z niego może prowadzić do poważniejszych usterek.

Laptop włącza się, ale nie startuje

W wielu przypadkach laptop nie jest całkowicie „martwy”. Po włączeniu przycisku ON słychać pracę podzespołów (wiatraka, dysku), ale wciąż widać czarny ekran. Jeżeli komputer działa, ale nie ma obrazu na monitorze to najczęstszą przyczyną awarii jest uszkodzenie karty graficznej. Nie wyświetla ona obrazu lub jest on zniekształcony (np. nie wypełnia całego ekranu, kolory nie są prawidłowe). Naprawa karty graficznej to zadanie dla techników w serwisie komputerowym, bo wymiana jej w domu jest trudna.

Czarny ekran w laptopie jest również oznaką awarii matrycy. Może to być uszkodzenie samego ekranu (np. przy zalaniu komputera lub przypadkowym uderzeniu w obudowę), jak również problem ze stykami. Ciągłe zamykanie i otwieranie klapy laptopa sprawia, że mogą one nie pracować prawidłowo. Warto spróbować kilka razy poruszać matrycą i zobaczyć czy to coś zmieni (obraz może się pojawić na kilka chwil, wtedy wiadomo, że to uszkodzone styki).

Naprawa laptopa w serwisie

Jeżeli nie jesteś w stanie zidentyfikować usterki lub komputer zachowuje się w dziwny sposób (np. laptop piszczy przy włączaniu lub laptop przy uruchamianiu wyłącza się) to problem jest poważniejszy i konieczne jest oddanie go do serwisu. Koszty naprawy komputera zależą od rodzaju awarii i stanu podzespołów. Niekiedy da się je zregenerować lub oczyścić (co jest tańsze), ale często konieczna jest wymiana.

Zapraszamy na pełną diagnostykę do Ratuj Laptopa – serwisu laptopów w Warszawie.

5/5 - (19 votes)