Uszkodzenia mechaniczne laptopa przytrafiają się bardzo często, chociaż staramy się chronić notebooki w torbach i piankowych ochraniaczach. Wystarczy jednak chwila nieuwagi by laptop spadł na ziemię. Podnosisz i nie działa: ekran czarny, pęknięta obudowa komputera, odstający plastik i zepsute zawiasy. Nie ma na co czekać, czas oddać go do serwisu.

Zepsuta obudowa laptopa

Najczęstszą usterką po upadku laptopa na ziemię jest pękająca obudowa. Asus, Lenovo i inne marki coraz mniej uwagi poświęcają plastikowi, z którego jest ona wykonywana. Jest on cienki (bo liczy się waga komputera) i nie zawsze tak wytrzymały, jakby chciał tego użytkownik. Gdy laptop spadł na podłogę obudowa przyjmuje całe uderzenie, co często kończy się jej uszkodzeniem.

Jeżeli laptop upadł ale nadal działa i daje się uruchomić, to jest całkiem dobrze. Delikatne podzespoły prawdopodobnie nie zostały uszkodzone. Co z zewnętrzem? Gdy plastik odstaje w laptopie, widać ostre elementy, pęknięcia lub laptop się nie domyka to znak, że konieczne będzie klejenie notebooka. W zależności od stopnia uszkodzenia można go skleić samodzielnie (zobacz nasz artykuł jak skleić laptopa) lub skorzystać z usług serwisu komputerowego. Cena klejenia laptopa nie jest wygórowana, a technicy zatroszczą się o dokładne dopasowanie obudowy, ramki i zawiasów.

Jeżeli laptop spadł i nie chce się włączyć to sprawa jest poważniejsza. W takiej sytuacji mogło dojść do uszkodzenia elektroniki lub monitora. Trzeba będzie rozkręcić go i zajrzeć do środka, więc gdy notebook upadł i nie działa to wizyta w serwisie komputerowym jest konieczna.

Uszkodzenia mechaniczne obudowy często są również efektem złego transportowania komputera. Wystarczy chwila nieuwagi w miejskim tłoku, a gdzieś uderzony laptop nie działa, a obudowa jest widocznie popękana. Czarny ekran najczęściej oznacza, że uszkodzeniu uległy nie tylko zewnętrzne elementy, ale również elektronika. Taki komputer także trzeba oddać do serwisu na diagnostykę (zapraszamy do nas – serwis Ratuj Laptopa Warszawa).

Urwany zawias w laptopie

Drugim najczęściej pojawiającym się uszkodzeniem mechanicznym jest wyłamany zawias w laptopie. Dzieje się tak w przypadku gdy obudowa komputera zostanie zbyt szeroko otwarta lub gdy zawiasy się zatrą z powodu kurzu i innych zanieczyszczeń gromadzących się w ich wnętrzu. Uszkodzenie zawiasu często pociąga za sobą również inne awarie, m.in. rozbity ekran (pęka ramka matrycy i sama matryca), pęknięcia na obudowie (od zawiasów idą „pajączki” i plastik się łamie) oraz uszkodzenia we wnętrzu komputera.

Jak skleić zawias w laptopie? Najlepiej skorzystać z usług serwisu laptopów, gdzie zostanie to zrobione z precyzją i fachowo. Ważne jest też zapobieganie awarii: nieotwieranie na siłę ekranu i niewychylanie go za mocno. Gdy tylko da się odczuć, że zawiasy w laptopie ciężko chodzą, warto zlecić ich czyszczenie w serwisie komputerowym.

Notebook – rozbity monitor

Oprócz awarii monitora spowodowanych wyłamaniem zawiasów i uszkodzeniem ramki, ekran często ulega rozbiciu również na skutek uderzenia w laptop lub spadnięcia laptopa na ziemię. Rozbity monitor w notebooku nie nadaje się do klejenia. Laptopa trzeba przynieść na wymianę matrycy do serwisu komputerowego. Jeżeli uderzenie było mocne, wówczas oprócz wymiany pękniętego monitora konieczne będzie klejenie klapy i obudowy laptopa.

Najlepiej wykonać te wszystkie czynności w serwisie, powierzając swój komputer fachowcom. Cena klejenia obudowy i wymiany matrycy nie jest wysoka, a wykonanie tych usług w serwisie komputerowym gwarantuje trwałość i dokładność wykonania. Przekłada się to na bezproblemowe użytkowanie.

Laptop wpadł do wody

Równie często trafiają do nas laptopy zalane, uszkodzone przez wodę i inne napoje (cola, kawa, herbata, wino, piwo). Najczęściej to nieuwaga użytkownika – laptop wpada do wody (np. w wannie) lub klawiatura zostaje zalana wodą ze szklanki stojącej na biurku.

Wielu użytkowników próbuje wysuszyć zalanego laptopa suszarką, co prowadzi do dalszych uszkodzeń. Jeżeli wylałeś wodę na laptopa, zalana klawiatura nie działa, a komputer nie włącza się, to jest już za późno na ratowanie. Taki notebook powinien jak najszybciej trafić do serwisu, gdzie zostanie wysuszony, oczyszczony i zabezpieczony przed korozją.

Nawet jeżeli zalany laptop nie jest już mokry i wydaje się, że wszystko ok, również warto zajrzeć z nim do serwisu komputerowego. Kilka dni straconych na suszenie laptopa w serwisie to niska cena za zachowanie wszystkich danych, plików na dysku i komputera w sprawności. Fachowcy dodatkowo zakonserwują wszystkie elementy, które (po kontakcie z wodą) mogą później korodować.

Oceń