Czyszczenie laptopa to rzecz, o której często się zapomina. Brudu i kurzu, które zbierają się we wnętrzu nie widać, trudno więc zapamiętać, że również i tam trzeba czasami posprzątać. Koniec roku i świąteczne porządki są idealną okazją by pomyśleć również o swoim komputerze. Jeżeli przed świętami czyścisz wszystkie domowe zakamarki, to może warto również odkurzyć laptopa?

Jakie są objawy zakurzonego laptopa?

czyszczenie laptopa laptop przegrzewa się konserwacja chłodzenia

Obudowa komputera, chociaż wygląda na solidną i szczelną, tak naprawdę taka nie jest. Przez znajdujące się w niej otwory (np. gniazda USB lub kratkę wentylatora) dostają się do środka zanieczyszczenia. W miarę upływu czasu jest ich coraz więcej, co powoduje problemy z chłodzeniem się komponentów. Ciepło produkowane w trakcie pracy laptopa nie może zostać oddane na zewnątrz, więc elektronika zaczyna się przegrzewać.

Wpływa to również na kulturę pracy komputera. Wiatrak głośno działa, obudowa jest gorąca, a system wolno pracuje. Czasami ilość kurzu w laptopie jest tak duża, że komputer sam się wyłącza i nie da się na nim pracować.

Dlaczego warto zrobić czyszczenie laptopa w serwisie?

Czyszczenie laptopa w domu nie zawsze przynosi oczekiwany skutek. Odkurzanie komputera z zewnątrz i próby wyssania kurzu przez otwory obudowy nie są wystarczające, a w niektórych przypadkach mogą skończyć się uszkodzeniem elektroniki.

czyszczenie laptopa wymiana pasty laptop przegrzewa się

W serwisie komputerowym czyszczenie laptopa zaczyna się od zdemontowania obudowy. Pozwala to dostać się do wnętrza i dokładnie odkurzyć wszystkie zakamarki. W ramach tej usługi serwis wymienia również pastę termoprzewodzącą (pozwalającą na lepszy transfer ciepła na zewnątrz), a także sprawdza łożyska w wiatraczkach.

„Porządki” w komputerze warto wykonywać regularnie – zapewnia to szybsze i mniej awaryjne działanie systemu oraz cichszą pracę wiatraczka. Koszty czyszczenia laptopa nie są wysokie, a z pewnością jest to dobra inwestycja, ponieważ zapewnia stabilność systemu oraz dostęp do komputera i plików bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Oceń