Zanieczyszczenia komputera nie sposób uniknąć. Kurz w laptopie osiada nie tylko na obudowie, w otworach i na zewnętrznych elementach, ale zbiera się również we wnętrzu. Skąd wiadomo, że nadszedł czas na czyszczenie laptopa w środku?
Zakurzony laptop – objawy
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na temperaturę pracy, gdy komputer jest obciążony (np. w czasie grania). Jeżeli laptop się nagrzewa i sam wyłącza to najczęściej jest to wina dużej ilości brudu wewnątrz, który utrudnia cyrkulację powietrza i w efekcie przegrzewa elektronikę. To, że laptop nadmiernie się grzeje i wiatrak głośno chodzi jest pierwszym znakiem, że konieczne będzie jego rozkręcenie i oczyszczenie.
Jeżeli masz wątpliwości czy już czas na czyszczenie, spójrz do wnętrza komputera przez otwory wentylacyjne. Zakurzony wentylator w laptopie widać jak na dłoni, bo kurz zalega nawet w otworze, blokując prawidłowy przepływ powietrza.
Kolejnym znakiem są problemy z działaniem programów. Gdy komputer wolno działa wówczas może za to odpowiadać nie tylko „zapchany” system (dużo danych, które zabierają pamięć oraz za mało miejsca na dysku), ale również kurz w laptopie. Zakurzone podzespoły nie mogą pracować z pełną wydajnością, więc laptop zwalnia, bo na zakończenie każdego procesu system potrzebuje znacznie więcej czasu.
Jak odkurzyć laptopa bez rozkręcania?
Jednym z pierwszych pomysłów na porządki w obudowie jest odkurzanie laptopa. Dlaczego lepiej nie robić tego na własną rękę? Dlatego że wymaga to rozkręcenia komputera i delikatnego postępowania z tym co wewnątrz. Bez rozkręcania da się jedynie odkurzyć laptopa powierzchownie, usuwając nagromadzony brud z klawiatury i gniazd. Trzeba jednak przy tym uważać, by nie uszkodzić klawiszy. Odkurzanie laptopa odkurzaczem (takim zwyczajnym) może zniszczyć klawiaturę, bo działa on zbyt mocno na tak delikatny sprzęt jak notebook.
Jeżeli już bierzesz się za czyszczenie klawiatury, warto wytrzepać ją przed sprzątaniem, bo w środku gromadzi się wiele drobnych pyłków i śmieci. Zapobiegnie to psuciu się i pleśnieniu resztek żywności (okruszków w klawiaturach jest co niemiara) i rozwojowi bakterii.
Chcąc porządniej wyczyścić komputer w domu możesz zaopatrzyć się w sprężone powietrze lub w odkurzacz do laptopa. To małe urządzenie o niewielkiej mocy, najczęściej podłączane na USB. Dzięki różnym końcówkom pozwala dotrzeć do zakamarków i usunąć większość zanieczyszczeń. Jednak mała siła ssąca sprawia, że nie zawsze daje sobie z nimi radę. Prawda jest taka, że bez rozkręcania obudowy trudno będzie posprzątać laptopa dokładnie. Trudno to również zrobić samodzielnie w domu, dlatego warto zlecić czyszczenie laptopa w serwisie. Cena usługi naprawdę nie jest wygórowana.
Czyszczenie laptopa – ile kosztuje i co wchodzi w zakres usługi?
Czyszczenie laptopa w serwisie warto wykonywać regularnie. Technicy rozkręcają obudowę i usuwają z niej kurz, pyłki, okruchy i inne śmieci, które zbierają się w trakcie użytkowania (zwłaszcza jak lubisz jeść przy komputerze lub gdy pracujesz w zanieczyszczonym miejscu).
Usługa czyszczenia laptopa w serwisie obejmuje odkurzanie wnętrza i obudowy laptopa, demontaż poszczególnych podzespołów i oczyszczenie ich. Zakurzony wentylator w laptopie jest demontowany i oczyszczany, sprzątana jest również płyta główna, karty (graficzna, muzyczna) oraz dysk. Odkurzamy wszystkie zakamarki obudowy. Dodatkowo wymieniamy pastę termoprzewodzącą, by poprawić skuteczność chłodzenia procesora. Wyjmujemy i czyścimy również cały panel klawiatury, a także zawiasy, które mogą się zacierać, gdy są brudne.
Czyszczenie laptopa w serwisie warto robić regularnie, przynajmniej raz na rok. Częstsze jest wskazane, gdy pracujesz w warunkach, w których laptop może się bardziej kurzyć, np. zabierasz go często w teren lub masz w domu zwierzaki. Najlepiej jednak śledzić pracę komputera i reagować na pierwsze objawy, czyli grzanie się obudowy i wolne działanie laptopa.