Każdy komputer – zarówno stacjonarny, jak i laptop – jest narażony na zanieczyszczenia, które są w mieszkaniach, biurach i domach. Mowa m.in. o kurzu (szczególnie dużo jest go w centrach miast), pyłach oraz resztkach sierści zwierząt. To wszystko trafia pod obudowę, gdzie osiada na delikatnej elektronice. W efekcie laptop się grzeje i głośno chodzi. Stąd już krok do poważnej awarii! Gdy komputer głośno pracuje po włączeniu, szumi i zawiesza się to znak, że najwyższy czas na porządne czyszczenie jego wnętrza.

Kiedy czyścić komputer z pyłu i kurzu?

Niekiedy komputer jest tak brudny, że można to zobaczyć gołym okiem. Z wentylatora wystają kawałki kurzu, suche listki roślin lub resztki zwierzęcej sierści. To ostatni dzwonek by wyczyścić laptopa! A najlepiej robić to regularnie, co kilka miesięcy. Systematyczne usuwanie brudu z podzespołów pozwoli im pracować skutecznie i z pełną mocą. Dlaczego?

Dlatego że jednorazowe czyszczenie komputera z kurzu nie wystarczy. Niestety, tak jak odkurzanie mieszkania przynosi krótkotrwały efekt (bo za kilka dni pył znów osiada na meblach i podłodze), tak i laptop wymaga regularnych porządków. Wszystko przez to, że obudowa nie jest szczelna (w żadnym komputerze). Otwory pomagają wentylować wnętrze i „oddychać” komponentom, chroniąc je przed przegrzaniem i za wysoką temperaturą pracy. Przez te otwory dostaje się do środka wszystko to, co mamy w domu – resztki roślin (np. drobne listki, płatki kwiatów gdy komputer stoi w ich pobliżu), kurz, pył z zewnątrz, sierść zwierząt (jeżeli mamy jakiegoś czworonożnego domownika). Nie da się tego uniknąć, dlatego trzeba działać zdecydowanie i skutecznie, by usunąć z wnętrza obudowy wszystko co się tam nazbiera.

 Jak wyczyścić laptopa w środku?

Porządki w komputerze warto rozpocząć od zaopatrzenia się w potrzebne rzeczy. Tu nie wystarczy miękka ściereczka, taka jak do ekranu. Podzespoły są bardzo delikatne i każdy dotyk może je uszkodzić. Nie warto próbować również czyszczenia z wykorzystaniem odkurzacza. Zbyt mocny ciąg powietrza może zniszczyć wrażliwą elektronikę. Odkurzaczem można pozbierać co najwyżej największe kawałki kurzu z dna obudowy. Do komponentów wewnątrz najlepiej zastosować sprężone powietrze, które wydmucha każdy pyłek, nie niszcząc przy tym sprzętu. Można je dostać w sklepach komputerowych.

Jak czyścić laptopa w środku? Uwagi będą z pewnością wymagały wszystkie zakamarki obudowy, wentylator, radiator i chłodzenie procesora oraz karty: graficzna i muzyczna. Kurz może zalegać również na dysku i płycie głównej. Każda z tych części musi być dokładnie oczyszczona, bo tylko wtedy będzie działała na 100% możliwości. Przed porządkami w komputerze konieczne jest odłączenie go od prądu, a w przypadku laptopa również wyjęcie baterii.

Korzystając z tego, że obudowa jest zdemontowana, można pokusić się również o uzupełnienie pasty termoprzewodzącej na procesorze. Rozsmarowuje się ją na powierzchni procesora, a jej zadaniem jest lepsze oddawanie ciepła wytwarzanego podczas jego pracy. W miarę upływu czasu pasta wysycha i traci swoje właściwości, co może skutkować przegrzewaniem się, zmniejszeniem sprawności lub nawet trwałym uszkodzeniem procesora. Najlepiej to widać wówczas, gdy laptop grzeje się podczas grania, oglądania filmów lub innych czynności, które obciążają pamięć. Gdy tak się dzieje, wymiana pasty jest konieczna. Należy ją nałożyć i dokładnie rozsmarować na powierzchni procesora. Ją również warto regularnie uzupełniać, by nie dopuścić do pracy wrażliwych na temperaturę komponentów w niekorzystnych warunkach.

Odkurzanie laptopa – dlaczego lepiej nie robić tego na własną rękę?

Przede wszystkim ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia podzespołów. Wiele osób chce szybko wyczyścić komputer z kurzu i robi to niewystarczająco delikatnie. Bardzo łatwo uszkodzić kartę graficzną czy procesor okurzając komputer odkurzaczem (a to zazwyczaj pierwsza myśl, gdy zajrzy się pod obudowę i zobaczy te wszystkie kłaki). Niektórzy próbują wycierać wnętrze wilgotną ściereczką, co również nie służy elektronice. Nie wolno również stosować żadnych agresywnych środków chemicznych (czyszczenie laptopa spirytusem to nie jest dobry pomysł) i trzeba się wykazać nie lada cierpliwością by dotrzeć w każdy zakurzony zakamarek.

Oczyszczanie laptopa można również wykonać w serwisie komputerowym, gdzie specjaliści wykonają te wszystkie prace, dbając o to by nie uszkodzić podzespołów. Można je zlecić przy okazji innych zadań, np. dokładania pamięci, wymiany uszkodzonej obudowy lub ekranu. Cena czyszczenia laptopa w serwisie nie jest wysoka, a użytkownik ma gwarancję, że usługa zostanie wykonana profesjonalnie i bez uszczerbku dla sprzętu.

Oceń