Laptop, jak każdy sprzęt elektroniczny, nie lubi wilgoci. Woda w laptopie powoduje zwarcia, niszczy układy scalone i sprawia, że elementy zaczynają korodować, co uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. Nawet jeżeli wydaje się, że udało się wysuszyć wnętrze komputera, korozja może się pojawić kilka miesięcy później. Dlatego zalany laptop powinien jak najszybciej trafić do serwisu, gdzie zostanie odpowiednio osuszony, wyczyszczony i zakonserwowany.

Osobom, które dbają o swoje komputery wydaje się, że tego typu usterka zdarza się rzadko. A to nieprawda. Notebooki podróżują z nami po całym świecie w sprawach służbowych, zabieramy je na wakacje i na uczelnię. Wystarczy chwila nieuwagi by kawa wylała się na laptopa lub na biurko, zalewając komputer od spodu. A niektórzy nie rozstają się ze swoim notebookiem nawet w wannie lub na plaży!

Cały laptop mokry – co robić?

Jeżeli laptop wpadł do wody to prawdopodobnie nie będzie już co ratować. Woda w dużej ilości dostaje się wtedy pod obudowę. Wszystkie podzespoły zostają zalane, a jeżeli komputer był włączony powoduje to od razu przepięcie i zniszczenie delikatnej elektroniki. Wymiana takiego wnętrza najczęściej jest nieopłacalna, bo sprawna pozostaje jedynie… obudowa (i czasami klawiatura). Suszenie laptopa po zalaniu (utopieniu w wodzie) nie przynosi zazwyczaj rezultatów. Bardzo często nawet serwis komputerowy nie jest w stanie nic z nim zrobić. Koszt naprawy laptopa po zalaniu jest w tym przypadku bardzo wysoki.

Rozlana kawa na laptopa – co robić?

Częstym powodem zalania laptopa jest nieuwaga podczas pracy lub grania. Gdy goni nas czas, często jemy i pijemy nad klawiaturą. Stąd już tylko krok do katastrofy. Jeden gwałtowny ruch i ups! Wylałem colę na laptopa! Co robić?

Pierwszą czynnością powinno być wyłączenie komputera z prądu i wyjęcie baterii. Urządzenie pod napięciem jest narażone na zwarcia, gdy woda dostaje się pod obudowę. Uszkadzają one definitywnie elektronikę, bez możliwości jej naprawienia lub wysuszenia.

Drugim etapem jest pozbycie się cieczy z komputera. Zalany laptop można suszyć odwracając go do góry nogami, by napój / cola / kawa mogły wypłynąć z wnętrza. Najlepiej zostawić go na kilka godzin.

Nawet gdy wydaje się, że już wszystko suche, nie wolno próbować go uruchamiać! Gdy laptop zalany wodą nie włącza się to znak, że została uszkodzona elektronika. Taki komputer musi trafić do naprawy do serwisu, bo prawdopodobnie będzie wymagał wymiany podzespołów, np. karty graficznej lub płyty głównej. W serwisie zostanie również dokładnie wysuszony i wyczyszczony.

Jak wysuszyć zalany laptop suszarką?

Domowe sposoby na mokry laptop to prosty sposób na zniszczenie komputera. Suszenie laptopa suszarką (popularna porada na wielu forach) przynosi więcej szkody niż pożytku. Gorące powietrze uszkadza komponenty i elektronikę, a także potrafi zniszczyć plastik obudowy, powodując jego odkształcenia.

W naszym serwisie mieliśmy już do czynienia z komputerami, które ktoś próbował ratować „domowym sposobem”. Koszty naprawy laptopa po zalaniu wzrastały w takim przypadku o koszt naprawy dodatkowych uszkodzeń, które poczyniło gorące powietrze z suszarki. Dlatego jeżeli wasz laptop wpadł do wody, kawa wylała się na laptopa lub nie działa klawiatura, bo wylądował na niej kubek z herbatą, to najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie komputera z prądu i zaniesienie go do serwisu. Tam będą wiedzieć co z nim dalej zrobić.

 

Oceń