Sytuacje w których laptop głośno pracuje są dla użytkownika informacją, że coś w środku działa nie tak jak powinno. Włączonego sprzętu właściwie nie powinno być słychać. Dlatego jeżeli podczas pracy lub grania wiatrak uruchamia się na najwyższych obrotach, obudowa nagrzewa się, a system przestaje płynnie działać, to są to najprawdopodobniej objawy przegrzania laptopa.
Czemu komputer się nagrzewa?
Najczęstsze sytuacje, w których laptop głośno chodzi to takie, gdy system wykorzystuje wszystkie zasoby. Bywa to spowodowane dużym obciążeniem komputera, np. podczas odtwarzania filmów, wykonywania wielu procesów jednocześnie, grania lub zabaw z grafiką i zdjęciami. Procesor pracuje wówczas „pełną parą” i mocno się nagrzewa. Ciepło powinno zostać przekazane przez pastę termoprzewodzącą do radiatora i usunięte z komputera przez wiatrak, ale tak się nie dzieje. Dlaczego?
Przyczyną jest zazwyczaj problem z którymś z elementów systemu chłodzenia. Może to być brak lub mała ilość pasty, zabrudzony kurzem radiator lub uszkodzenie / niewystarczająca wydajność wentylatora. Niejednokrotnie okazuje się, że wystarczy wyczyścić sprzęt z kurzu, by wszystko wróciło do normy.
Jednym słowem głośny wiatrak w laptopie jest oznaką, że czas przyjrzeć się chłodzeniu komputera.
Komputer bardzo głośno pracuje – czym to grozi?
Problemy z kurzeniem się elektroniki dotyczą nie tylko popularnych laptopów i pecetów. Wszystkie sprzęty elektroniczne są na niego narażone. Nikogo już chyba nie zaskakuje głośny wiatrak w Macbook Pro lub sytuacja, gdy po pewnym czasie użytkowania komputer stacjonarny głośno pracuje, chociaż wcześniej nie było go słychać. Zanieczyszczenia gromadzą się cały czas we wnętrzu obudowy. Nawet jeżeli odkurzasz laptopa z zewnątrz to nie jest on czysty w środku. Pył, tak samo jak na klawiaturze, osiada na podzespołach i elektronice, dostając się przez otwory obudowy.
To ważne, by zareagować we właściwym momencie: już na etapie, gdy laptop głośno chodzi i szybko się nagrzewa. To pierwsze ostrzeżenie, że system chłodzenia w komputerze nie działa skutecznie!
Lepiej nie bagatelizować takich objawów jak głośny wiatrak w laptopie lub nagrzewanie się komputera, chociaż na pierwszy rzut oka wydają się niegroźne (zwłaszcza jak komuś nie przeszkadza hałas). Awaria systemu chłodzenia często kończy się uszkodzeniem elektroniki: komputer nie włącza się i nic z nim nie można zrobić! Konieczna jest wizyta w serwisie laptopów i profesjonalna diagnostyka.
Komputer głośno pracuje – co zrobić?
Rozgrzany i głośny laptop to pierwsze oznaki, że czas na czyszczenie notebooka. Można próbować robić to w domu, ale najlepiej oddać komputer do serwisu, gdzie zostanie rozkręcony, dokładnie odkurzony i oczyszczony z kłaczków, zwierzęcej sierści, okruchów i innych drobnych śmieci.
Jeżeli nie masz pewności czy już czas na sprzątanie laptopa możesz spróbować to ocenić. Najlepiej byłoby rozkręcić obudowę i zajrzeć do środka, jednak nie każdy czuje się na siłach rozgrzebywać swój sprzęt. Jak sprawdzić wentylator w komputerze bez demontażu obudowy? W bardzo prosty sposób: wystarczy zajrzeć w jej otwory.
Głośny wentylator zazwyczaj jest już tak zapchany kurzem i różnymi innymi śmieciami, że można je zobaczyć. Jeżeli z otworów obudowy wystają kłaczki kurzu, to czyszczenie laptopa jest konieczne! Inaczej narażasz go na przegrzanie, niestabilną pracę systemu i – finalnie – awarię.
Sygnałem ostrzegawczym jest również grzanie się obudowy laptopa oraz problemy z systemem (wolne działanie, „zamulanie”, brak płynności odtwarzania grafiki lub filmu, zawieszanie się komputera lub samorzutne wyłączanie się). Może być też tak, że komputer głośno pracuje i się nie włącza po tym jak się zresetował. To znak, że podzespoły są jeszcze zbyt nagrzane by wznowić pracę. Takie sytuacje są kategorycznym wskazaniem do wizyty w serwisie laptopów i dogłębnego czyszczenia komputera!
Jeżeli masz problem z przegrzewaniem się laptopa i głośną pracą komputera zapraszamy do serwisu Ratuj Laptopa w Warszawie na profesjonalne czyszczenie notebooka.