Nie tylko pecety i laptopy są narażone na zalanie komputera. Również Macbook nie oprze się wodzie lub innym słodkim napojom. Jeden moment nieuwagi może kosztować bardzo dużo. Wystarczy potrącić kubek z piciem lub zachlapać przypadkowo komputer by woda dostała się do wnętrza, a zalany Macbook przestał działać.

Co jest groźne dla Macbooka?

Zalanie jakąkolwiek cieczą (wodą, herbatą, kawą, alkoholem) jest jedną z najczęstszych awarii Macbooków. Woda w Macbooku potrafi dostać się w najgłębsze zakamarki, dlatego próba wysuszenia go w domu zazwyczaj kończy się niepowodzeniem – zawsze trochę wilgoci zostaje we wnętrzu obudowy. Pomysły z wydmuchiwaniem jej suszarką do włosów często kończą się kolejnymi uszkodzeniami, spowodowanymi gorącym powietrzem.

Jak wysuszyć Macbooka? Najlepiej zrobić to w serwisie komputerowym, gdzie zostanie on dodatkowo oczyszczony z ewentualnych osadów i zabezpieczony przed korozją.

Jakie sytuacje wymagają suszenia Macbooka w serwisie?

  • Macbook zalany piwem lub winem. Alkohol w środku komputera stosunkowo szybko wyparuje, ale pozostaną w nim wszystkie dodatki jakie były w trunkach. We wnętrzu mogą pozostawać osady, które będą powodowały korozję i zakłócały pracę podzespołów.
  • Macbook zalany colą. Słodkie napoje to śmierć nie tylko dla laptopa, ale przede wszystkim dla klawiatury. Po odparowaniu wody w środku skrystalizuje się cukier, który będzie utrudniał pracę klawiszy, prowadząc do ich uszkodzenia. Problematyczna jest również sytuacja, gdy napój dostanie się do zawiasów Maca. Zalana klawiatura może zostać łatwo wymieniona, ale zatarte zawiasy zazwyczaj powodują poważniejsze uszkodzenia obudowy i pęknięcie matrycy. Cola nie pomoże również w pracy płycie głównej i innej elektronice.
  • Macbook zalany wodą. To najmniejszy z problemów jakie mogą się zdarzyć przy zalaniu laptopa. Czysta woda po pewnym czasie wyparuje nie pozostawiając po sobie śladu. Jednak nawet wówczas, gdy zalałeś Macbooka wodą warto podejść do serwisu na czyszczenie laptopa. Unikniesz w ten sposób korozji w miejscach, gdzie zostało jeszcze kilka kropli płynu.
  • Macbook zalany nie włącza się. Jeżeli Macbook nie włącza się po zalaniu to znak, że uszkodzeniu uległa elektronika w jego wnętrzu. Wilgoć prawdopodobnie spowodowała zwarcie, niszcząc płytę główną, karty lub dysk. Cena naprawy zalanego Maca nie będzie raczej niska (w zależności od tego co się zepsuło).
  • Zalany Macbook Pro został wystawiony na mróz. Zalanie komputera to jedna rzecz, ale znacznie większe spustoszenie może poczynić niska temperatura. Woda zamieni się wówczas w lód, który z pewnością zniszczy delikatną elektronikę. Dlatego należy pamiętać, by zimą transportować mokry komputer do serwisu tak, by nie był narażony na niskie temperatury. Również i w tym przypadku koszt naprawy zalanego Macbooka będzie zapewne duży, a cena zależy od stopnia zniszczeń.

Zalany Macbook – koszt naprawy

Koszty naprawy zalanego Maca zależą od stopnia zniszczeń jakie poczyniła w nim woda. Jeżeli komputer w chwili zalania był włączony do prądu (lub pracował na baterii) mogło dojść do spięcia i zniszczenia elektroniki. To również często zdarza się wtedy, gdy użytkownik próbuje sprawdzić, czy zalany Macbook już wysechł i działa. Wystarczy niewielka ilość wilgoci wewnątrz komputera by nastąpiło zwarcie w laptopie. Po zalaniu nie wolno nigdy uruchamiać komputera! Najlepiej spróbować wylać z niego płyn (np. odwracając „do góry nogami”) i zanieść go do serwisu na suszenie.

Wizyta w serwisie jest konieczna, jeżeli chcesz mieć w domu pełnosprawny sprzęt. Zalany Macbook Air po wyschnięciu może działać bez zarzutu, ale po kilku miesiącach musisz się liczyć z przykrą niespodzianką. To korozja, która zacznie „zjadać” go od wewnątrz, powodując błędy w działaniu systemu, zawieszanie się komputera, problemy sprzętowe i problemy z uruchamianiem zalanego Macbooka. Koszt naprawy w serwisie będzie wówczas znacznie wyższy, bo elementy elektroniczne mogą być tak skorodowane, że nie będą się nadawać do wyczyszczenia i jedyną opcją pozostanie wymiana na nowe.

Jeżeli zalałeś Macbooka nie czekaj aż jego stan się pogorszy i komputer przestanie działać. Suszenie komputera w serwisie laptopów pomoże ci odzyskać w pełni sprawny notebook już w kilka dni. Zapraszamy do Ratuj Laptopa w Warszawie, gdzie profesjonalnie zajmiemy się twoim komputerem.

5/5 - (7 votes)