JKeżZepsuty ekran w laptopie i problemy z obrazem są jednymi z najczęstszych usterek, z którymi komputery trafiają do naszego serwisu. Dlatego dzisiaj napiszemy o tym, jakie są ich objawy, co można zrobić i jak ich unikać.

Objawy zepsutej matrycy w laptopie

Objawami uszkodzonego ekranu w laptopie są wszelkiego rodzaju błędy z wyświetlaniem obrazu lub jego brak. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki jest koszt naprawy Twojego laptopa kliknij przycisk “Bezpłatna wycena” poniżej!

Zepsuty ekran w laptopie - objawy

 

Jeżeli ekran w laptopie zrobił się różowy, zielony lub w innym „dziwnym” kolorze, obraz jest zwężony lub nienaturalnie poszerzony lub ma inne niż normalnie kolory, to przyczyną mogą być problemy z grafiką. Takie „efekty” daje uszkodzona karta graficzna. Konieczna jest wymiana na nową, bo tego typu awarii najczęściej nie da się naprawić.

Jeżeli ekran w laptopie miga lub gaśnie, wówczas problemem może być taśma sygnałowa służąca przekazywania danych między komputerem i matrycą. Jej uszkodzenie sprawia, że nie wszystkie informacje docierają do wyświetlacza, co powoduje zaburzenia wyświetlanego obrazu. Jeżeli winna jest taśma, ekran w laptopie gaśnie i się wyłącza po zmianie kąta nachylenia klapy (odchylanie lub przymykanie klapy laptopa powoduje zmiany w obrazie).

W przypadku uszkodzeń mechanicznych (np. gdy laptop spadł) można dostrzec rysy na ekranie laptopa, a niekiedy rozchodzące się ku brzegom ekranu „pajączki”. Tego typu uszkodzenia wymagają wymiany matrycy w serwisie komputerowym. Koszt zależy od producenta sprzętu, rodzaju oraz dostępności części zamiennych. Najpopularniejsze modele matrycy (np. Lenovo, Asus) można wymienić za niewielką kwotę. Jeżeli masz lepszy sprzęt (np. komputer gamingowy) to automatycznie naprawa laptopa będzie cię więcej kosztować.

Zepsuty ekran w laptopie - objawy

Mechanicznym uszkodzeniem jest również problem z czarnymi kropkami na ekranie laptopa. To tzw. martwe piksele (te piksele na matrycy komputera, które nie wyświetlają obrazu) lub gorące piksele – czyli takie, które świecą cały czas w jednym kolorze (np. na biało), bez względu na zmiany kolorów na ekranie. W większości przypadków jest to wada fabryczna. Niestety, im więcej uszkodzonych pikseli tym mniej komfortowe korzystanie z ekranu. Również i tu jedynym rozwiązaniem jest wymiana.

Czy to na pewno zepsuty ekran w laptopie?

Przyczyn problemów z wyświetlaniem obrazu na komputerze jest mnóstwo, dlatego warto upewnić się, że kłopoty powoduje uszkodzona matryca.

W przypadku pęknięcia i zarysowania matrycy nie ma wątpliwości, bo uszkodzenie jest widoczne gołym okiem.

W razie błędów w kolorystyce wyświetlanego obrazu lub gdy ekran w laptopie nie chce się włączyć można spróbować w domowych warunkach sprawdzić czy to wina matrycy. Najlepszą metodą jest sprawdzenie na innym sprzęcie czy to na pewno zepsuty ekran w laptopie. Jak podłączyć monitor zewnętrzny? Wystarczy go wpiąć do gniazda HDMI lub USB (w zależności od sprzętu). Jeżeli widzisz normalny obraz to z pewnością czeka cię wymiana – to zepsuta matryca w laptopie. Jeżeli zaś jest identyczny jak ten na komputerze, to najprawdopodobniej awarii uległa karta graficzna.

Problemy z taśmą diagnozuje się poruszając klapą laptopa (otwierając i zamykając go), bo zmiany jej położenia najczęściej powodują zmiany obrazu (obraz na monitorze pojawia się i znika).

Jak naprawić zepsuty ekran w laptopie?

Uszkodzony ekran w laptopie niestety nie jest usterką, którą można naprawić samodzielnie (chyba że znasz się na elektronice). Dlaczego?

Po pierwsze potrzebna jest tu zaawansowana diagnostyka i precyzyjne określenie problemu, który powoduje dziwny obraz na monitorze. Jeżeli okaże się np. że to karta graficzna, można próbować ją naprawić, robiąc reballing chipu. Jednak czy będzie to skuteczna metoda? O tym musi zadecydować technik, który sprawdzi dokładnie przyczynę awarii. Dobra diagnostyka przed naprawą laptopa w serwisie jest podstawą do tego, by sprzęt działał później bez zarzutu.

Po drugie wymiana matrycy w serwisie wykonywana jest przez wykwalifikowanych techników. Korzystają oni z oryginalnych części i dają gwarancję (tak przynajmniej jest w serwisie laptopów Ratuj Laptopa w Warszawie). W razie problemów z zainstalowaną matrycą można ją reklamować.

Jeżeli masz zepsuty ekran w laptopie lub twój ekran nie działa prawidłowo – zapraszamy do nas na diagnostykę i wymianę matrycy. Serwis komputerowy Ratuj Laptopa – Warszawa, ul. Górczewska 62/64.

 

 

 

 

5/5 - (15 votes)