Wbrew pozorom zniszczenie obudowy laptopa nie jest wcale trudne. Chociaż komputer sprawia wrażenie odpornego na uderzenia i zarysowania, plastikowa obudowa laptopa jest bardzo łatwa do uszkodzenia. Nieco bardziej odporne są obudowy metalowe, ale również i one ulegają deformacji w przypadku działania zbyt dużej siły.

Częstą przyczyną pękniętej obudowy jest wyłamany zawias w laptopie. Zawiasy mają ograniczony zakres ruchu (poza notebookami z obrotowym ekranem, tam używa się innego rodzaju mocowania). Szkodzi im nie tylko zbyt mocne odchylanie klapy do tyłu, ale także robienie tego w niewłaściwy sposób. Ciągnięcie tylko z jednej strony sprawia, że na zawiasy działają różne siły i w efekcie można wyłamać ekran.

Skąd wiadomo, że mam zepsuty zawias w laptopie?

Pierwszym objawem jest ciężka praca klapy od laptopa. Plastik może jeszcze pozostać nienaruszony, ale utrudnione otwieranie monitora (kiedy czuć opór) jest pierwszym sygnałem, że w zawiasach zgromadził się kurz i zanieczyszczenia, które utrudniają ich pracę. Tak jak z każdym mechanizmem – otwieranie laptopa w takim stanie to proszenie się o awarię. Laptop, który trudno otworzyć należy oddać jak najszybciej do serwisu komputerowego na czyszczenie. Specjaliści rozkręcą obudowę i pozbędą się śmieci. W razie potrzeby przesmarują zawiasy i dodatkowo wymienią zużyte elementy.

Drugą najczęstszą przyczyną zepsucia się zawiasów jest wyłamanie ekranu. Jest bardzo łatwe do zdiagnozowania, bo najczęściej uszkodzeniu ulega cała obudowa – zawias zostaje wyrwany i jest widoczny na zewnątrz. Obudowa nie tworzy spójnej całości, ale pęknięty plastik odstaje w laptopie w okolicy łączenia ekranu z klawiaturą. Niejednokrotnie naruszenie plastiku pociąga za sobą dalsze konsekwencje – uszkodzenie ramki od ekranu i samej matrycy.

W takich sytuacjach naprawa laptopa w serwisie komputerowym jest niezbędna, bo potrzebna jest zaawansowana diagnostyka uszkodzenia. Eksperci wiedzą również jak skleić zawiasy w laptopie tak by zachowały pełną sprawność. Klejenie obudowy laptopa w domu może stać się przyczyną kolejnych awarii, gdy zostanie to wykonane w sposób, który nie zapewni pełnego zakresu ruchu otwieranej klapie.

Wyłamane zawiasy w laptopie – co robić?

To zależy od stopnia uszkodzenia. Jeżeli laptop ma wyłamany ekran tak, że obudowa nie uległa rozbiciu (są widoczne tylko rysy) możesz próbować samodzielnie naprawiać zepsute zawiasy. My jednak polecamy naprawę zawiasów w serwisie. Koszty takiej usługi zależą od stopnia zniszczenia obudowy i innych komponentów, ale wyłamany laptop lepiej oddać w ręce specjalistów. Po pierwsze mają oni dostęp do wszystkich niezbędnych części (a przy starych modelach jest to utrudnione), a po drugie wykonają naprawę w profesjonalny sposób i dadzą na nią gwarancję.

Czym skleić zawias od laptopa? Domowe sposoby naprawy zawiasów w laptopie może i są tańsze, ale mniej trwałe i nie gwarantują sukcesu. Za kilka miesięcy problem powróci, a kolejna awaria obudowy i zawiasów może się skończyć większymi problemami: pęknięciem monitora lub uszkodzeniem płyty głównej. Koszt naprawy obudowy będzie wtedy o wiele wyższy.

Jeżeli usterki są poważniejsze (pękł ci ekran w laptopie lub obie części obudowy ledwo co się trzymają) to wizyta w serwisie komputerowym jest konieczna. Ile kosztuje naprawa laptopa i obudowy? To zależy od modelu i stopnia uszkodzeń. Cena naprawy obudowy laptopa może być wyższa, gdy pękający plastik uszkodził elektronikę i inne podzespoły. Wówczas i one będą wymagały wymiany.

Zawiasy w laptopie – jak o nie zadbać?

Laptop otwierany jest kilka albo i kilkanaście razy dziennie, więc należy to robić w prawidłowy sposób. Tak jak pisaliśmy wcześniej, siła działająca na zawiasy powinna być równo rozłożona. Dlatego nie ciągnij za róg ekranu, bo wtedy jeden z nich pracuje na dużym obciążeniu. Najlepiej złapać na środku lub dwiema rękami w obu rogach i dopiero otwierać laptop. Pamiętaj też by nie przesadzać z odginaniem matrycy. Do wyłamania zawiasów w laptopie często dochodzi w przypadku zbyt mocnego odchylenia ekranu do tyłu.

Jeżeli czujesz, że zawiasy w laptopie ciężko chodzą i otwarcie go sprawia coraz większe problemy, warto zawieźć komputer do serwisu na czyszczenie zawiasów, smarowanie lub ich wymianę. To elementy mechaniczne, które ulegają zużyciu, a także lubią zbierać kurz z otoczenia. Gdy osadzi się on w środku, blokuje prawidłowe działanie zawiasów i sprawia, że większe siły działają na plastik obudowy. Laptopa wówczas łatwo uszkodzić. Lepiej więc dmuchać na zimne, bo koszty czyszczenia zawiasów są znacznie niższe niż naprawy rozbitego ekranu i połamanej obudowy.

5/5 - (16 votes)