Jak naprawić laptopa który nie chce się włączyć? Jak usunąć wirusa z poczty? Dlaczego laptop nie działa na baterii? Te pytania często zadają sobie posiadacze komputerów przenośnych, próbując w domu poradzić sobie z awariami sprzętu.

Niestety, nie zawsze jest to możliwe. O ile np. zainstalowanie nowego sterownika lub podłączenie sprzętu jest stosunkowo proste, o tyle zaglądnięcie do środka obudowy i diagnostyka usterek komputera wymaga specjalistycznej wiedzy. Rozebranie laptopa w domu może skutkować kolejnymi uszkodzeniami i zwiększonymi kosztami naprawy komputera w serwisie. Dlatego zanim zaczniesz naprawiać swojego notebooka warto zawczasu pomyśleć, czy nie lepiej oddać go od razu w ręce profesjonalistów.

Oto pięć najczęstszych usterek, które wydają się proste do naprawienia samodzielnie, a często sprawiają problemy.

  1. Komputer nie włącza się przyciskiem. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, m.in. wirusem na dysku twardym, zepsutymi podzespołami (m.in. uszkodzoną płytą główną lub kartą graficzną), awarią dysku oraz błędami oprogramowania (np. gdy aktualizacje nie chcą się zainstalować poprawnie). Czasami przyczyna jest znacznie bardziej błaha, np. rozładowana bateria, uszkodzone gniazdo ładowania lub zepsuty zasilacz. W domowych warunkach trudno jednoznacznie ustalić co się stało, zwłaszcza gdy nie jesteś specem od komputerów. Wnikliwa diagnostyka w serwisie pomoże określić który z tych problemów jest przyczyną.
  2. Sytuacja gdy komputer głośno pracuje, zawiesza się, sam wyłącza. To najczęściej objawy kurzu w laptopie, który utrudnia chłodzenie komputera. W trakcie eksploatacji w środku obudowy gromadzą się zanieczyszczenia, negatywnie wpływające na pracę wentylatora i odprowadzanie gorącego powietrza na zewnątrz. Jeżeli wiatrak głośno działa, a komputer przegrzewa się i wyłącza (np. podczas grania) to najwyższy czas na czyszczenie laptopa. Lepiej nie próbuj tego robić  w domu odkurzaczem… W serwisie oprócz bezpiecznego odkurzania laptopa zostanie wymieniona pasta termo-przewodząca, równie ważna dla właściwej pracy podzespołów.
  3. Zalany laptop. Woda w laptopie to jeden z największych problemów. Elektronika nie lubi wilgoci, dlatego każda kropla płynu, który dostanie się do wnętrza, jest potencjaln

    ym zagrożeniem. Skutkami zalania laptopa jest najczęściej spięcie i spalenie układów elektronicznych, a w późniejszych miesiącach również ich korodowanie. Koszt naprawy laptopa po zalaniu jest zależny od rodzaju zniszczeń jakie poczyniła woda / kawa / sok / cola / inny płyn. W serwisie komputerowym notebook zostanie rozebrany na części, dokładnie wysuszony, przetestowany i sprawdzony pod kątem ewentualnych problemów.

  4. Pęknięty ekran, wyłamany zawias i inne mechaniczne uszkodzenia obudowy. Popękany plastik, rozbita matryca, wyrwane zawiasy, uszkodzona klawiatura – to tylko jedne z niewielu awarii, jakie powstają, gdy laptop spadnie z biurka, zostanie uderzony w tłoku lub wyłamiesz mu ekran przy otwieraniu. Naprawa laptopa w serwisie nie będzie kosztować dużo, gdy uszkodzeniu ulegnie jedynie obudowa. Gdy laptop spadł i nie chce się włączyć sprawa jest poważniejsza, bo wtedy prawdopodobnie doszło do uszkodzenia elektroniki we wnętrzu. I przy klejeniu zawiasów w laptopie, i przy diagnozowaniu awarii wynikających z upadku komputera wiedza jak to zrobić jest bezcenna. Warto skorzystać z usług serwisu i doświadczenia wykwalifikowanych techników.
  5. Naprawa oprogramowania, w tym także aktualizacji programów. Awaria systemu Windows 10 może być spowodowana wieloma przyczynami. Do najczęstszych należą błędy przy instalacji i aktualizacjach (zwłaszcza krytycznych poprawkach), niekompatybilność z zainstalowanymi aplikacjami lub niewystarczająca ilość zasobów (pamięci, miejsca na dysku itp.). Serwis komputerowy zajmie się wszystkimi: usunie błędy i w razie potrzeby rozbuduje komputer by działał szybciej i sprawniej (np. dokładając drugi dysk lub wymieniając już zamontowany). Trudniej to zrobić samodzielnie w domu, bo wszystko co dokupisz do działającego już komputera może się okazać niekompatybilne. Problematyczne bywa też właściwe zamontowanie elektroniki wewnątrz.

Serwis komputerowy zajmuje się również wieloma innymi rodzajami usterek. To miejsce, gdzie można zlecić rozbudowę laptopa o dysk SSD lub wymianę pamięci w komputerze. Specjaliści zajmują się również wymianą podzespołów na nowsze / szybsze / bardziej wydajne, jak również instalacją i konfiguracją oprogramowania Windows i antywirusowego. Dobry serwis komputerowy zapewni również regularne czyszczenie i konserwację laptopa, które pozwolą mu pracować na 100% mimo upływających lat.

Oceń