Przegrzany laptop potrafi uprzykrzyć życie, czy to w pracy, czy to w domu. Nagłe resety, gorąca obudowa oraz hałasujący wiatrak są pierwszym znakiem, że w laptopie lub komputerze jest za ciepło. Co zrobić, gdy laptop się przegrzewa? Czy można poradzić sobie z tym problemem w warunkach domowych? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Przegrzanie komputera – objawy

Jaką temperaturę powinien mieć laptop? To zależy od rodzaju podzespołów, ale przyjmuje się, że płyta główna i dysk nie powinny rozgrzewać się powyżej 50°C, a karta graficzna powyżej 80°C. Warto sprawdzić te wartości w specyfikacji producenta sprzętu, bo współczesne komponenty są znacznie bardziej wytrzymałe na ciepło. Pomiar temperatury przeprowadzają dedykowane programy, które można zainstalować na dysku i na bieżąco z nich korzystać. Można również poprosić o sprawdzenie tego w serwisie komputerowym.

Podstawowym objawem przegrzania komputera jest ciepła obudowa i głośno pracujący wiatrak. Na dalszych etapach rozgrzewania się laptopa mogą pojawić się również inne symptomy, m.in. ponowne uruchamianie się sprzętu w najmniej odpowiednich momentach, błędy grafiki i systemu oraz brak możliwości uruchomienia komputera (czarny ekran w laptopie). Nierzadko jest to spowodowane właśnie zbyt wysoką temperaturą we wnętrzu.

Przegrzanie komputera – skutki

Skutki przegrzania komputera mogą być naprawdę poważne. Najmniej dotkliwe to spadek wydajności pracy komputera (komputer wolno działa) oraz rozgrzewanie się obudowy. Podczas upałów można nawet nie zwrócić na nie uwagi!

Bardziej dokuczliwa jest sytuacja, gdy przegrzany komputer wyłącza się samorzutnie. Nierzadko to większy problem, bo rozgrzany laptop nie chce się włączyć zanim nie ostygnie. Zbyt nagrzanemu sprzętowi zdarzają się również błędy systemowe, takie jak problemy z grafiką, zacinane się czy niespodziewane restarty.

Do tych najbardziej poważnych należą uszkodzenia karty graficznej, procesora lub płyty głównej. Niektóre elementy mogą się zacząć topić. Wówczas staną się bezużyteczne i jedynym ratunkiem będzie ich wymiana na nowe.

Przegrzewanie komputera – co robić?

Pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie czy układ chłodzenia w komputerze działa wydajnie. Bardzo często przyczyna jest błaha. Wystarczy bowiem przystawić obudowę do ściany (zasłaniając otwory wentylacyjne) by przepływ powietrza był utrudniony.

Podobnie dzieje się z laptopem, którego często używamy w łóżku na kołdrze lub na kolanach. Miękkie materiały „otulają” obudowę, co znacznie utrudnia eliminowanie gorącego powietrza z wnętrza komputera. Dobrym pomysłem na pracę „na kolanach” jest podstawka chłodząca. Wyposażona jest w wentylatory, które zapewniają lepszy przepływ powietrza i utrzymanie temperatury podzespołów laptopa na optymalnym poziomie.

Przegrzewający się komputer stacjonarny można spróbować również odkurzyć, a jeżeli nie przyniesie to efektów – zainwestować w nową obudowę, z większą liczbą otworów wentylacyjnych. Zapewnią one łatwiejszy przepływ powietrza i zapobiegną dalszemu przegrzewaniu się komputera.

Otwory wentylacyjne może zapychać również kurz. Każdy komputer powinien być regularnie odkurzany, bo jest narażony na zanieczyszczenia, które unoszą się w budynkach (szczególnie w dużych miastach jest ich dużo). Odkurzanie laptopa jest tym ważniejsze, że zbiera on również pyłki i kurz z zewnątrz, bo często podróżuje z nami, jest otwierany np. w kawiarniach lub w samochodzie. Czyszczenie komputera (oprócz usunięcia kurzu z obudowy) powinno również obejmować uzupełnienie pasty termoprzewodzącej. Pomaga ona skuteczniej przekazywać ciepło z procesora i karty graficznej do radiatorów.

Jeżeli w komputerze są dwa dyski, warto je rozdzielić, tak by nie były zamontowane tuż obok siebie, bo będą się wzajemnie grzały, powodując przegrzanie komputera. Można również pomyśleć o zamontowaniu mocniejszych wiatraków, jeżeli te, które są obecnie założone, mają problem z wydajnością.

Przegrzany laptop – co zrobić?

Przegrzany komputer powinien przejść szczegółową diagnostykę, by znaleźć wszystkie przyczyny nagrzewania się laptopa. Objawy mogą być wskazówką, ale nie zawsze jednoznacznie potwierdzą problem. Konieczne są dalsze testy. Dlatego warto zanieść przegrzewający się komputer do serwisu na czyszczenie oraz diagnozowanie przyczyn rozgrzewania się obudowy i komponentów. Zagwarantuje to usunięcie wszystkich powodów nagrzewania się komputera i skutecznie rozwiąże problem.

4.5/5 - (47 votes)