Czyszczenie laptopa to jedna z czynności, o której często się zapomina. Dopóki sprzęt pracuje w miarę sprawnie i nie widać na nim brudu, to mało kto myśli o odkurzeniu komputera lub klawiatury. Tymczasem regularne sprzątanie pomaga uniknąć przypadkowych awarii, uszkodzenia poszczególnych podzespołów i… chorób. Przeczytaj poniżej jak utrzymać swój komputer w czystości.
Zakurzony laptop – objawy
Brudny laptop pracuje mniej wydajnie, a zanieczyszczone, ruchome elementy obudowy mogą się psuć. Skąd wiadomo, że czas na czyszczenie komputera z zewnątrz? Przyjrzyj się obudowie, matrycy i pracy zawiasów. Jeżeli laptop jest zakurzony, we wnętrzu widać kłaczki i paproszki, a zawiasy obudowy i klawisze w klawiaturze ciężko chodzą, to czas najwyższy na czyszczenie komputera!
Objawami zanieczyszczenia jest także to, że ekran w laptopie się zacina – coraz trudniej otworzyć komputer lub przy otwieraniu czuć wyraźny opór. Ciągnięcie go na siłę spowoduje wcześniej lub później wyłamanie zawiasów, może również prowadzić do pęknięcia obudowy, ekranu lub popsucia klawiatury.
Gdy tylko poczujesz, że zawiasy w laptopie ciężko chodzą trzeba je oczyścić. Często nie da się tego zrobić w domu, lepiej zanieść laptopa do serwisu, gdzie zostanie rozkręcony i wyczyszczony również wewnątrz. Bo kurz w laptopie zbiera się nie tylko na wierzchu, ale dostaje się także do wnętrza. Dlatego komputer nadmiernie się grzeje i wiatrak głośno chodzi – przez zapchane kurzem otwory rozgrzane powietrze nie może zostać wydmuchane na zewnątrz.
Czym czyścić laptop z zewnątrz?
Jak czyścić laptopa z zewnątrz? Delikatnie, by nie uszkodzić ekranu i klawiszy. Nie wolno stosować wody i agresywnych środków chemicznych, bo mogą one osłabić plastik i uszkodzić matrycę. Odkurzanie laptopa odkurzaczem to też nie jest dobry pomysł, bo możesz zniszczyć delikatne elementy.
Do czyszczenia komputera z zewnątrz używa się miękkiego materiału (najlepiej antystatycznego, np. z mikrofibry), który nie porysuje monitora i nie uszkodzi obudowy. Obudowę i ekran najlepiej czyścić regularnie miękką ściereczką, usuwając osiadający kurz.
Do ekranów i klawiatur są dedykowane specjalne ściereczki do czyszczenia laptopa. Często są dostępne w podwójnym pakiecie: jedna mokra i jedna sucha. Nawilżane są nasączone delikatnym środkiem, który usunie brud, odciski palców i tłuste plamy z monitora i obudowy. Suche służą do przetarcia ekranu po umyciu wilgotną ściereczką, by usunąć pozostałości środka czyszczącego i nie pozostawić smug oraz zacieków.
Co ile czyścić laptopa?
Regularne czyszczenie laptopa z kurzu pozwala utrzymać go w dobrej kondycji i poprawić komfort pracy. Zapobiega awariom klawiszy i popsuciu się klawiatury, pęknięciom matrycy oraz zniszczeniu obudowy wraz z zawiasami. Systematyczne sprzątanie komputera ma również tę zaletę, że usuwa bakterie. To szczególnie ważne, gdy korzysta się z ogólnodostępnego sprzętu (np. dzieląc się firmowym komputerem z innymi osobami). Na rynku można kupić antybakteryjne ściereczki do czyszczenia laptopa.
Odkurzanie laptopa z zewnątrz warto uzupełnić o porządki we wnętrzu komputera. Tam również gromadzą się kłaczki kurzu, które negatywnie wpływają na elektronikę i wydajność sprzętu. Czyszczenie laptopa w serwisie nie jest drogie, a pozwala dokładnie wysprzątać wnętrze i obudowę, zapewniając mniej awarii i szybszą pracę komputera.