Dysk twardy (SSD lub HDD)w laptopie to magazyn na wszelkiego rodzaju pliki i dane. Powinien być niezawodny, pojemny i dawać szybki dostęp do tego co na nim zapisane. Na rynku są dostępne dwa rodzaje dysków komputerowych: HDD i SSD. Jaki dysk wybrać do laptopa i czym one się tak naprawdę różnią?
Zalety dysku SSD w laptopie
Zalety SSD to przed wszystkim szybkość i trwałość. Przez to, że SSD nie korzysta z zapisu magnetycznego, ale z pamięci flash, jest nawet pięciokrotnie szybszy w użyciu niż HDD (dysk SSD można zapisywać z prędkością 500MB/s i odczytywać powyżej 550MB/s. Osiągi HDD w tym zakresie to zaledwie 80-100MB/s). Wszystkie lokalizacje są zapisywane równomiernie, dzięki czemu dysk równomiernie się „zużywa” i nie wymaga defragmentacji.
Brak wirujących talerzy (które są w HDD) sprawia, że znacznie trudniej go uszkodzić, bo nie ma w nim ruchomych elementów. Jest mniej podatny na awarie mechaniczne (np. w wyniku uderzenia laptopa). Polubią go osoby ceniące sobie kulturę pracy komputera, bo jest właściwie bezgłośny.
Inne zalety dysku SDD to mniejszy pobór energii. Nie nagrzewa się on bardzo podczas pracy i ma mniejsze zapotrzebowanie na energię, co zapewnia dłuższą pracę na baterii. Dodatkowo jest lżejszy, co docenią zwłaszcza kobiety, bo zawsze to te kilka gramów mniej w torbie…
Wady dysku SSD
Bez względu na to jaki dysk SSD zostanie zamontowany w komputerze, podstawowy problem pozostaje ten sam. Mowa oczywiście o ograniczonej ilości cykli zapisu. Po przekroczeniu konkretnej ilości zapisanych danych dysk przestaje działać. Dla użytkownika może to oznaczać nagłą utratę wszystkich informacji, które miał w laptopie!
Wadą dysków SSD są także ich ceny. Za szybkość i jakoś pracy trzeba zapłacić, niejednokrotnie 2-3 razy więcej niż za „klasyczny” dysk HDD.
Do laptopa lepszy będzie dysk SSD czy HDD?
Na pytanie jaki dysk wybrać – SSD czy HDD – odpowiedź nie jest jednoznaczna. Osoby pracujące z dużymi plikami, które chcą by ich komputer działał niezawodnie i szybko, powinny zdecydować się na dysk SSD. Mając go warto pamiętać o regularnych kopiach zapasowych, bo ilość cykli zapisu jest ograniczona i pewnego dnia dysk może po prostu się nie uruchomić.
Wymiana HDD w laptopie na SSD może znacznie przyspieszyć uruchamianie się komputera i pracę programów. Warto jednak pamiętać, że jest to sprzęt droższy. Trzeba się zawczasu zastanowić, czy jest sens wkładać go do starego notebooka. Może się okazać, że reszta komponentów „nie daje rady” i z szybkości dysku SSD nie będzie można skorzystać.
Czy można więc wybrać dysk twardy który byłby odporny na uszkodzenia? Odpowiedź nie jest prosta, bo każdy z nich ma swoje zalety i wady. SSD trudniej uszkodzić, ale również trudniej odzyskać zapisane na nich dane. HDD jest za to podatniejsze na mechaniczne awarie, ale i odzyskiwanie z niego plików jest znacznie łatwiejsze.